Rubriky
O víně

Sklenice na víno z broušeného křišťálového skla

Svatba, narozeniny nebo promoce? K výjimečným společenským příležitostem patří slavnostní přípitek a kvalitní víno. A také skleničky, ze kterých se bude pít.

Zapomeňte pro jednou na obyčejné stolní sklo a sáhněte po broušeném křišťálu. Že nevíte, co je broušený křišťál zač?

Co je křišťálové sklo a proč je dražší než obyčejné

Křišťálové sklo se vyrábí tradičními sklářskými postupy, hlavní rozdíl je v poměru surovin, z nichž se připravuje základní křemičitá směs.

Ta je obohacená o oxid olovnatý, který křišťálovému sklu propůjčuje mimořádný lesk. Množství přidaného olova není pevně dané, kolísá od jedné sklárny ke druhé, každá má jinou recepturu.

Křišťálové sklo vyráběné v Evropě obecně obsahuje 24-30 % olova.

Díky olovu se sklo nejenom třpytí, je také tvrdé a houževnaté. Na druhou stranu olovo sklo změkčuje, a to jej předurčuje k broušení dekorativních vzorů.

Broušené sklo krásně vypadá, skvěle se hodí k servírování a pití alkoholických nápojů při slavnostních setkáních.

Proč je křišťálové sklo tak drahé?

Křišťál je na zacházení choulostivější než běžné sklo, to zvyšuje nároky na práci skláře i brusiče, tím cena křišťálového skla roste. Navíc při broušení křišťálu hraje roli vysoký podíl ruční práce, která cenu dále zdražuje.

Sklenice na víno z broušeného skla

Oblíbeným výrobkem z broušeného skla jsou SKLENIČKY NA VÍNO. Jsou-li vyrobené z křišťálu, vyznačují se průzračnou čistotou, pevností a zvonivým cinknutím při přípitku.

Čtěte také: Jaké sklenice se používají na červené víno?

Každý kus je v podstatě originál, když pohladíte broušený vzor, ucítíte pod prsty drsný povrch.

V Česku patří k nejznámějším výrobcům křišťálových skleniček firma Bohemia Crystal.

Ručně broušené skleničky z pravého olovnatého křišťálu jsou skvostem každého slavnostně prostřeného stolu. Bohemia Crystal sklenice dodává v sadě po dvou nebo po šesti, skleničky jsou uložené v luxusní kazetě vyložené modrým saténem.

Kolik stojí sklenice z broušeného křišťálu?

Při koupi skla z broušeného křišťálu budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Levnější budou sklenice s jemným dekorem, více zaplatíte za skleničky s bohatě zdobeným kalichem, stopkou i dýnkem. Nejnákladnější jsou kousky zdobené ryzím dvacetičtyřkarátovým zlatem.

  • Sada dvou sklenic na víno z broušeného křišťálu začíná zhruba na 500 Kč, za set šesti sklenic dáte kolem. 1500-2000 Kč.
  • Dvě luxusní broušené sklenice zdobené zlatem pak přijdou minimálně na tisícikorunu, klidně však počítejte s částkou i vyšší.

TIP: Luxusní sklenice v saténem vykládané kazetě jsou důstojným dárkem pro jakoukoliv slavnostní příležitost: k narozeninám, ke svatbě, jako příspěvek pro budování rodinného hnízdečka.

Péče o broušené sklenice na víno

Aby skleničky sloužily co nejdéle a neztrácely nic ze svého lesku, je třeba věnovat jim zvláštní péči. Broušený křišťál rozhodně nepatří do myčky na nádobí, a to ani v případě, kdy zapínáte šetrný program s nízkou teplotou.


Sklenice je nutné umývat ručně pod tekoucí vodou, nikoliv horkou, spíše teplou. Horká voda by mohla způsobit se skle praskliny.  

Broušené sklenice propláchněte před každým použitím a stejně šetrně je oplachujte i po použití. Zpravidla není nutné sáhnout po mycím prostředku, pokud ano, vyberte šetrný bez písku a dalších abrasiv.

Propláchnuté skleničky nechejte okapat a volně uschnout. Při leštění vezměte čistou bavlněnou utěrku bez chloupků. Sklenice bez výrazného tlaku přeleštěte a uložte.