Rubriky
O víně

Sklenice na červené víno

Víno, červené nebo bílé, v podstatě můžete pít z jakékoliv nádoby. Ať už sáhnete po sklenici na víno (jedno jakého tvaru), hrnku na kafe nebo po papírovém kelímku. Když na to přijde, vlastně ani žádnou sklenici nepotřebujete. Pokud je vaším cílem rychle se dostat do nálady, není problém pít víno přímo z lahve.

sklenice na červené víno
Sada sklenic na červené víno s karafou, zdroj: Alza.cz

A pak tu máme druhý pohled na věc. Jestliže si chcete vychutnat kvalitní víno, sami nebo v dobré společnosti, je výběr správné sklenice stejně důležitý, jako víno, které pijete. Abyste věděli: na každé víno se používá jiný typ sklenic, výběr správné sklenice docela věda.

Pojďme se podívat, z jakých sklenic se pijí červená vína. Nejprve však trochu základní teorie:

Rozdíl mezi červeným a bílým vínem

Červená vína jsou aromatičtější než bílá. Mají bohatou, plnou chuť, jsou zakulacenější a jemnější než vína bílá.

K výrobě červených vín se používají pouze modré hrozny, které se nechávají kvasit i se slupkou, teprve pak se lisují. Většina červených vín zraje v dubových sudech.

Bílá vína máme rádi pro jejich ovocné tóny a květinovou vůni. Vyrábějí se z hroznů zelených, bílých, růžových i modrých.

Bobule se po sběru nejprve lisují a zkvasit se nechává až získaný čistý mošt. Na rozdíl od červeného vína zraje bílé nejčastěji v nerezových nádržích.

Jaké sklenice na červené víno?

Hutnější a těžší červená vína se pijí ve sklenicích, jejichž tvar umožní lépe rozvinout aroma červeného vína. To po nalití vína do sklenice stoupá vzhůru a my jej můžeme cítit nosem dříve, než první doušek vína poválíme po jazyku a patře.  

Sklenice na červené víno Giselle, 6 ks, Bohemia Crystal, zdroj: Alza.cz

Sklenice na červené víno má větší objem než na víno bílé, kalich je obvykle široký, ve spodní části zakulacený, nahoře s šířeji otevřeným hrdlem. Stopka je kratší než u sklenice na bílé víno, při pití červeného vína se nožka skleničky drží v horní části, dvěma nebo třemi prsty.

Dostali jste někdy sklenici naplněnou červeným vínem po okraj? Chyba!

Aby se aromata uvolnila, posbírala ve správném množství a poté vystoupala vzhůru, potřebují nad sebou trochu uzavřeného prostoru. Prostorem je myšlené místo ve sklenici poté, co na dno nalijete červené víno. Červeného vína se nalévá zhruba ¼ objemu sklenice, stačí pak sklenkou jemně zakroužit a začnou se dít věci.

Jestliže sklenici červeným vínem zcela zaplníme, přijdeme o značnou část čichových vjemů, připravíme se o vůni červeného vína a naladění na první doušek.

TIP: Jste těhotná nebo kojíte, a přesto byste si dala něco k pití? Zkuste nealkoholické víno!

Teplota červeného vína při podávání

Většina z nás už patrně slyšela, že červené víno se pije teplejší, zatímco víno bílé se musí nechat vychladit.

Chuť červeného vína se plně rozvine při vyšších teplotách, než je tomu u bílého vína.

Červená vína se obvykle podávají při teplotě kolem 15 °C, záleží na typu červeného vína, čím sladší, tím vyšší teplotu snese.

Červené víno by se po otevření lahve mělo nechat asi hodinu stát, tzv. vydýchat. Po nalití červeného vína do sklenice může jeho teplota mírně stoupnout, je proto vhodné před otevřením lahev s červeným vínem krátce podchladit, abychom rozdíly v teplotě vyrovnali. 

Kde koupit sklenice na červené víno?

Kupujte v obchodech, kde vínu rozumí. Nespokojte se s jedním, univerzálním typem sklenice na víno, pokud se chcete v pití vína posunout dál.

Tip: Navštivte e-shop Alza.cz, kde mají kategorii věnovanou SKLENICÍM NA ČERVENÉ VÍNO

Sklenice na červené víno Rebecca, 6 ks, zdroj: Alza.cz

Nejen tvar sklenice, ale také materiál, z něhož je sklenička vyrobená, hraje roli. Základem je čiré kvalitní sklo, ty nejlepší sklenice na víno jsou vyrobené z bezolovnatého křišťálového skla, které nezkresluje barvu vína.

Krásné designové sklenice za dobrou cenu nabízí například Bohemia Crystal. Luxusní sklenice mohou být navíc jemně broušené nebo s bohatým dekorem.

TIP: Víte, že sklenice s vypískovaným textem a motivem mohou být krásným svatebním darem, nebo posloužit při svatebním přípitku? Čtěte článek na téma Svatební skleničky