Rubriky
Biodynamické zemědělství

Reálné fotky biodynamických potravin z obchodu

Tento článek je osobnější, vydala jsem se totiž do obchodu podívat se, jestli jsou potraviny s certifikací Demeter jenom nafouknutou bublinou, nebo se dají skutečně koupit.

Cílem byl německý Kaufland v Žitavě (mám to kousek). Němci mají k ekologickému smýšlení odjakživa blíž, byla tedy reálná šance, že v regále nějaký produkt zahlédnu.

Co jsem našla v regálech?

Po chvíli rozkoukávání jsem byla úspěšná. Němci umí kvalitní potravinu prodat.

Logo certifikační autority Demeter pro potraviny vypěstované podle směrnic biodynamického zemědělství bylo nejenom na etiketě výrobku, ale také na cenovkách. Když se procházíte mezi regály a soustředíte se na to, co chcete najít (v tomto případě logo Demeter), zanedlouho najdete.

logo demeter biodynamika
Logo Demeter na potravinách, vyrobených podle zásad biodynamického zemědělství.

Přikládám fotky reálných odlovků. Nejčastěji se jedná o potraviny německé firmy Campo Verde – sterilovaná zelenina, ovocné smoothies, knäckebroty, slané preclíky, ale i mražená pizza Margherita.

Ovocné směsi, po našem marmelády, ačkoliv tohle označení se kvůli nařízení EU už pro klasické marmelády, jak je známe, nesmí používat.

Některé výrobky jsem vyfotila i s cenovkou. Všimněte si, že logo Demeter se objevuje i na cenovce.

Ceny jsou vyšší, ale nikoliv extrémně přemrštěné, což mě docela překvapilo s ohledem na skutečnost, jak náročné biodynamické zemědělství je.

Z mléčných výrobků pak mléko a jogurty, vyrobené ze selského mléka (Bauernmilch).

A samozřejmě nesmí chybět biodynamické víno, bohužel v regálech jsem objevila jen jedno. Místní vinaři mají patrně vznešenější prodejní kanály, než je obchodní řetězec, zaměřený hlavně na kvantitu a nízké ceny.

biodynamické víno s certifikací Demeter
Biodynamické víno s logem Demeter

Co je produkt biodynamického zemědělství?

Biodynamické zemědělství je nadstavbou ekologického, v péči o půdu a rostliny jde o něco dál. Samozřejmostí je, že se při pěstování nepoužívají žádné chemické postřiky ani hnojiva, ba naopak: Zemědělci si vyrábějí svoje vlastní biodynamické preparáty (z bylin, kravského lejna, křemene), kterými pak v homeopatickém množství ošetřují plodiny.

Další zvláštností je, že se při farmaření řídí kosmickými cykly, tedy vlivem fází Měsíce, postavením hvězd atp.