Rubriky
O víně

Portské víno

Portské víno se do světa dostalo z města Porto v severním Portugalsku. Jedná se o likérové, dolihované víno a pro svou bohatou chuť se podává především jako víno dezertní.

Na trhu najdeme portská vína červená, bílá i růžová.

Portské víno Graham´s Porto Tawny v e-shopu Alkohol.cz

Jak se vyrábí portské víno?

Pravé portské se vyrábí zásadně v Portugalsku a to z hroznů vypěstovaných v oblasti Douro.

Vinice v údolí řeky Douro jsou 3. nejstarší chráněný vinařský region. Klimatické podmínky v horách, horké léto a mrazivá zima, dodávají vínu jeho typickou chuť.

Kvalitní portská vína koupíte v e-shopu Alkohol.cz

Sladké chuti a vysokého množství alkoholu je dosaženo fortifikací neboli dolihováním vína. Přidáním silného alkoholu v některé fázi výroby získáváme i další dezertní likérová vina, například Madeiru, Vermouth nebo Sherry.

U portského vína probíhá výroba tak, že ručně sesbírané hrozny vylisujeme, rozdrtíme a necháme kvasit. V polovině kvasicího procesu, kdy má víno stále vysoký přirozený podíl cukru, ho přelijeme do sudů se 70% vinnou pálenkou.

Růžové portské víno Porto Cruz Pink Rose v e-shopu Alkohol.cz

Kolik procent alkoholu má portské víno

Takto vznikne likér, který se dále nechává zrát v sudech.

Proces kvašení je zastavený a obsah alkoholu portského vína je přibližně 20 %. 

Obsah alkoholu se odvíjí i od typu portského vína. Existuje velké množství kategorií, podle kterých můžeme portské rozlišovat, 4 hlavní ale jsou:

  • Ruby Port – červené portské je nejrozšířenější a nejlevnější Po fermentaci je skladováno tak, aby neprobíhala další oxidace a mělo by se pít mladé. Existují ale i prémiové řady, jako reserve, vintage nebo late bottled vintage. Tato vína jsou stáčena po několika letech zrání a některá se v nich pak dlouhé roky skladují dál.
  • Tawny Port – portské víno z červených hroznů zrající v barelech minimálně 2 roky. Ta nejlepší ale zrají i 40 let. Vína jsou velmi sladká, mají zlatavě hnědou barvu a v chuti najdete například karamel, ořechy, skořici nebo fíky.
  • White Port – bílé portské je vyráběné z bílých hroznů a podáváme ho nachlazené. Standardní bílé portské bývá lehčí a sušší a často se z něj připravují i míchané nápoje. Zralá vína, reserve, jsou sladší, výraznější a také tmavší. Nechávají se zrát minimálně 7 let – čím déle, tím tmavší nakonec víno je. U velmi zralých vín jde na první pohled těžko poznat, zda byl hrozen bílý nebo červený.
  • Rosé Port – růžové portské víno je nejmladším druhem portského. Jsou ovocnější a v chuti často najdeme červené ovoce, fialky a karamel.

K čemu se portské nejlépe hodí? 

Portské víno se hodí především k výrazným sýrům, čokoládovým a karamelovým dezertům a praženým oříškům. Párovat ho ale můžeme i s uzeným masem nebo na něm různá jídla připravovat.

Červená a zralá portská vína se hodí jako digestiv, nachlazená bílá a růžová můžeme podávat i jako aperitiv.

Sklenice na portské víno

Sklenice na portské je podobná té na klasické víno – tulipánová sklenka na nižší stopce s uzavřeným tvarem pro lepší rozvinutí vůní a chutí. Sklenice je ale menší – její objem bývá mezi 120 a 200 ml.

TIP: Čtěte také článek Sklenice na červené víno

Ve sklenici podáváme asi 80 ml vína. Červené a zralé portské servírujeme těsně pod pokojovou teplotou, kolem 16°C, bílé nachlazené. V létě je populární servírovat i červené portské za studena – na ledu a s plátkem limetky.

Další informace o výběru sklenic na alkohol najdete v článku: Jaké sklenice použít na lihoviny

Jaké sklenice použít na lihoviny, včetně portského vína? Dozvíte se v tomto ČLÁNKU

Pravé portské víno

Za zmínku stojí, že ne vše, co se jako portské víno tváří, jím opravdu je.

V obchodech se často prodávají sladká vína, u kterých podle názvu předpokládáte, že se jedná právě o portské. Ve výsledku ale můžete dostat obyčejné likérové víno například ze Španělska.

Kde koupit portské víno?

Pravé portské víno poznáte podle originálního kolku s nápisem  „Vinho do Porto, Garantia“ a číslo šarže.

Seženete ho i v supermarketu, jistota je ale specializovaný obchod nebo e-shop.

Portské víno za dobré ceny (často v akci) koupíte v e-shopu Alkohol.cz