Rubriky
O víně

Fortifikované víno: co to je a kde ho koupit?

Že je víno červené a bílé, to ví i laik, který víno zná pouze z regálů v obchodě, kolem nichž prochází.

Speciální zacházení s vínem při výrobě jej zařazuje do rozličných kategorií, o kterých mají ponětí poučení konzumenti vína. Mezi speciální vína patří fortifikovaná.

Co je fortifikace ve vinařském slovníčku

Fortifikací se rozumí obohacování vína při výrobě o nejrůznější látky, většinou za účelem získání sladší chuti nebo zvýšeného obsahu alkoholu. Někdy se fortifikaci říká také dolihování.

Fortifikovaná vína jsou silná, vyznačují se exkluzivní opojnou chutí, obsahují 15-22 % alkoholu. Mezi typické zástupce patří portské, sherry nebo madeira.

Fortifikovaná vína z e-shopu Alkohol.cz

Víno se posilňuje alkoholem, vinným destilátem nebo moštem, přidávají se však také nejrůznější byliny – hovoříme pak o vínech likérových, případně aromatizovaných.

K fortifikaci dochází v různých fázích výroby vína, od časného do pozdního dolihování. To, v kterém okamžiku výrobního cyklu víno posilňujeme, má vliv na výslednou sladkost a množství alkoholu.

V okamžiku, kdy k vínu přidáme destilát, kvasinky přestanou přeměňovat cukr z vinného moštu v alkohol. Čím dříve destilát při výrobě vína přidáme, tím bude fortifikované víno sladší.

Druhy fortifikovaných vín

Fortifikovaná vína patří k vynikajícím alkoholickým nápojům, hodí se pro výjimečné příležitosti. Mnohé z nich se podávají jako aperitiv, případně digestiv – naléváme si je do skleničky tak před tak po jídle.

Portské víno

Patrně nejznámější fortifikované víno, původem z Portugalska.

portské víno

Madeira

Posilněné bílé víno z portugalského ostrova Madeira, který dal vínu jméno.

madeira víno

Sherry

Původem ze španělské Andalusie, velmi známý nápoj, podávaný jako aperitiv.

sherry

Vermut

Posilněné víno s italskými kořeny, vyniká hořkou chutí, typickou bylinou přidávanou při výrobě je pelyněk. Nejznámější vermuty jsou Martini a Cinzano.

Martini Extra Dry

Kdo koupit?

Kvalitní fortifikovaná vína zakoupíte ve vinotékách a dalších specializovaných prodejců. Pokud dáváte přednost nákupu v internetové obchodě, zkuste Alkohol.cz – velmi slušná nabídka, vstřícné jednání, dobré ceny.